Cazuo Matsumoto
    Amatorzy i Weterani

Najbliższe spotkania

Brak wydarzeń

Początek historii klubu datuje się na 14 kwietnia 1948 roku – dzień wydania decyzji o legalizacji działalności. Nazwą wówczas był „ Klub Sportowy przy EGT” (Elektrownie, Gazownie, Tramwaje)
Pierwszymi sekcjami w Klubie były:
- sekcja tenisa stołowego
- sekcja gier zespołowych i lekkoatletyczna
- sekcja szachowa
- sekcja motocyklowa

Po zmianach w strukturach organizacyjnych zakładów energetycznych jak i strukturach sportu na przestrzeni lat nazwa klubu zmieniała się i tak od 06.07.1948 do kwietnia 1949 był to Klub Sportowy Samorządowiec, od kwietnia 1949 roku do19.12.1954 roku Koło Sportowe Ogniwo, od 19.12.1954 roku do 20.05.1958 Koło Sportowe Sparta, od 20.05.1958 do 20.01.2000 Klub Sportowy Elektryk, 20.01.2000 do –.04.2010 Klub Sportowo-Turystyczny Elektryk, od –.04.2010 Klub Sportowo-Turystyczny Elektryk Maximus Broker, od 28.11.2012 Klub Sportowo-Turystyczny ENERGA-MANEKIN TORUŃ

Przez wiele lat działalności Klub prowadził między innymi takie sekcje jak; bokserska, piłki nożnej, piłki siatkowej, koszykówki, gimnastyki, żeglarskiej.
Najdłużej funkcje Prezesa pełnili Czesław Kiełpiński 1967-1983 i Wiesław Szurmiej 1983-2006, 2006-2010 Andrzej Markiewicz, 2010 -2012 Remigiusz Breński, a od 28 listopada 2012 Krzysztof Piotrowski

W obecnym kształcie Klubu działają dwie sekcje:
- tenisa stołowego
- żeglarska

Największym osiągnięciem sekcji tenisa stołowego w rozgrywkach drużynowych był awans w sezonie 1978/79 do najwyższej klasy rozgrywkowej, niestety przygoda trwała tylko jeden sezon. Drużynę tworzyli wówczas: Zdzisław Felski, Roman Kłosowski, Jerzy Putz, Piotr Zieliński. Na przestrzeni lat wielu naszych wychowanków zdobywało medale Indywidualnych Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych.

W sezonach 1995/2011 drużyna Elektryka występowała w I lidze PZTS. Grali w niej następujący zawodnicy: Piotr Mańkowski, Robert Nadrowski, Daniel Milde, Marcin Marchlewski, Artur Tywoniuk, Adrian Rybak, Patryk Jędrzejwski, Michał Krzyżanowski, Szymon Polaszek, Kamil Zieliński, Remigiusz Breński, Krzysztof i Paweł Piotrowscy, Zhao Yang,Han Zheng, Jakub Dyjas, Konrad Kulpa. W sezonie 2010/2011 zespół zajął trzecie miejsce, występując w składzie: Marcin Marchlewski, Michał Krzyżanowski, Jakub Dyjas i Konrad Kulpa.

W sezonie 2011/2012 Klub zakontraktował dwóch doświadczonych zawodników Krzysztofa Kaczmarka i Grzegorza Adamiaka ,którzy razem z Marcinem Marchlewskim w połączeniu z młodością brązowych medalistów Mistrzostw Europy Juniorów Jakuba Dyjasa i Konrada Kulpy mieli stanowić o sile drużyny pierwszoligowej i zapewnić upragniony awans do superligi.

W dniu 26.05.2012 roku, po wyczerpującym i pełnym emocji sezonie ,w którym wygraliśmy rozgrywki I ligi grupy północnej i dwóch pasjonujących, zaciętych i stojących na bardzo wysokim poziomie meczach barażowych o awans do Superligi tenisa stołowego, nasza drużyna pokonując na wyjeździe 7-3, a u siebie remisując 5-5 z drużyną EDBARU 23 LUBLIN zapewniła nam historyczny, wywalczony po 33 latach awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

W sezonie 2012/2013 po emocjonujących rozgrywkach w Superlidze i sześciu ostatnich wygranych z rzędu meczach KST ENERGA – MANEKIN TORUŃ zapewnił sobie utrzymanie w elicie. Druga nasza drużyna występująca w II lidze pewnie wygrała swoje rozgrywki i po dwóch zwycięskich meczach barażowych ze STALĄ SZCZECIN, awansowała do I ligi.

Wobec powyższego sezonie 2013/2014 sekcja tenisa stołowego była reprezentowana przez drużyny występujące w SUPERLIDZE , I lidze, II lidze, III lidze i dwie w lidze młodzieżowej, w kategoriach wiekowych senior, junior, kadet, młodzik ,żak, skrzat. KST ENERGA – MANEKIN TORUŃ prowadzi szeroko rozwinięte, bezpłatne szkolenia w grupach naborowych dla dzieci.

Sezon 2014/2015 to zakontraktowanie przez działaczy klubu czołowego zawodnika świata Chen Weixinga, który wraz z Konradem Kulpą, Pawłem Chmielem, Marcinem Marchlewskim oraz młodszymi Pawłem Piotrowskim, Tomaszem Kotowskim i Marcinem Woskowiczem mają za zadanie powalczenia o medal w Superlidze. Sztuka ta nie udaje się i ostatecznie nasza drużyna zajmuje 7 miejsce wśród 12 zespołów Superligi.

Sezon 2015/2016, w którym do zespołu w miejsce Pawła Chmiela działacze klubu pozyskują Brazylijczyka Cazuo Matsumoto. Po raz pierwszy w historii klubu dzięki rankingowi drużyny KST ENERGA - MANEKIN TORUŃ gra w europejskiej Lidze Mistrzów. W Superlidze zajmuje 6 miejsce. Drużyna juniorów po raz kolejny zdobywa Mistrzostwo Polski, a Tomek Kotowski zostaje Indywidualnym Mistrzem Polski Juniorów.Jakub Dyjas uzyskuje kwalifikacje olimpijskie do Rio de Janeiro tym samym zostając pierwszym olimpijczykiem w prawie 70-cio letniej historii klubu.

Sezon 2016/2017 - W miejsce Chen Weixinga klub pozyskał młodego 23 Mistrza Czech z 2015 roku Pavla Sirucka. Drużyna w składzie Matsumoto, Sirucek, Kulpa, Kotowski, Węderlich, Piotrowski, Urbanowicz, Kotarski, Makowski powalczy po raz kolejny w Superlidze i Lidze Mistrzów do której zakwalifikowała się z ostatniego 16 miejsca.

Aktualnie trenerami są : Kazimierz Wiszowaty, Rafał Utylski, Katia Sivakova, Krzysztof Piotrowski

Zarząd Klubu

Krzysztof Piotrowski